Grevdeki oyunculardan Netflix’e 900 bin dolarlık ilan tepkisi

Yazarlar ve oyuncular yapay zekânın tehdit ettiği meslekleri için savaşırken ve bir süredir tüm dünyanın dikkatini çeken grevleriyle gündeme gelirken Netflix’ten şaşırtan bir hamle geldi. Akış platformu tüm bu yaşananlara rağmen yapay zekâ ürün yöneticisi pozisyonunda 900 bin dolar karşılığında çalışacak birini aradığını duyurdu.

Pozisyonda görev alacak kişinin, Netflix’teki makine öğrenimi/yapay zekâ uygulayıcıları ve uygulama mühendislerinden geri bildirim toplayacağı ve kullanıcı ihtiyaçlarını anlayacağı, ürün gereksinimleri türeteceği ve yatırım alanlarını önceliklendireceği belirtildi.

Mission Impossible: Ölümcül Hesaplaşma ve Black Mirror gibi yapımlarda rol alan Rob Delaney, grev sırasında çıkan bu ilan üzerine, “Yani bu miktar ile otuz beş oyuncu ve aileleri SAG-AFTRA sağlık sigortasına hak kazandırabilecekken, yapay zeka ordusundan bir kişiye 900 bin dolar… Korkunç… Sizi temin ederim ki ortalıkta dolaşacak para var; sadece önceliklerle ilgili” diyerek teki gösterdi.

OYUNCULARDAN GREVE DESTEK

Grev başladığından bu yana pek çok ünlü isim haklarını korumak için destek oluyor. Matilda’nın çocuk yıldızı Mara Wilson, romantik komedi yıldızı John Cusack ve This Is Us’tan Mandy Moore gibi pek çok oyuncu, grevin önemini vurgulamak için yaşadıkları ödeme sorunlarını paylaştılar.

Uzun zamandır merakla beklenen ve oyuncu kadrosu adeta bir yıldızlar geçidi olan Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı Oppenheimer filminin galası ise grev başlangıcına denk geldi. Gala sırasında grev başlayınca oyuncular Cillian Murphy ve Emily Blunt galadan erken ayrıldı.

Filmin yönetmeni Christopher Nolan, oyuncuların grev pankartlarını hazırlamak için ayrıldığını söyleyerek onlara destek verirken filmin oyuncularından Matt Damon da grevin amacının önemli olduğunu, oyunculara ek ödemeler yapılmazsa sağlık sigortalarının olmayacağını söyledi.

Grevde oyuncular kontratları gereği tüm hizmetlerini durduruyor. Buna oyunculuk, seslendirme ile beraber festivaller, ödül törenleri, podcast yayınları, basın toplantıları ve hayran buluşmalarına katılmaları da dahil. Hatta oyuncuların, sosyal medyada Hollywood projeleri ile ilgili paylaşımlar yapmaları bile istenmiyor.

DISNEY CEO’SU: “GERÇEKÇİ DEĞİL”

13 Temmuz’da grev eylemi emrinin verilmesinden saatler önce Disney CEO’su Bob Iger ise grev durumunun kendisini çok rahatsız ettiğini söyleyerek kararı eleştirliş ve “Bu kesintiye katkıda bulunmak için dünyanın en kötü zamanı. Gerçekçi olmayan bir beklenti düzeyi var.” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamada büyük tepki çekmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx