İşte Türk voleybolundaki başarının sırrı…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) arasında imzalanan protokol ile 2009’da eğitime başlayan, “İlk tematik spor okulu” olma özelliği taşıyan TVF Spor Lisesi, son dönemde başarılarla adından söz ettiren milli takımlara sporcu vermeye devam ediyor.

MEB genelgelerine uygun yetenek sınavı yapılarak her yıl 90 öğrenci alınan TVF Spor Lisesi’nde toplam 12 sınıf bulunuyor. Öğrencilerin iyi bir voleybol eğitimi alması amacıyla TVF ile iş birliği içinde çalışan lisedeki dersler, branşı voleybol olan beden eğitimi öğretmenleri ve TVF antrenörleri tarafından veriliyor.

MİLLİ TAKIMLARDA FORMA GİYİYORLAR

Son dönemde başarılarıyla dünyada ses getiren milli takımlara voleybolcu vermeye devam eden okuldan, erkeklerde yedişer sporcu 17 yaş altı ve 19 yaş altı takımında, 6 sporcu da 22 yaş altı ekibinde yer alırken, kızlarda ise 3 isim 17 yaş altı milli takımda forma giyiyor.
Toplam 23 oyuncuyu milli takımlara gönderen okul, ayrıca kulüplerin de altyapısına sporcu kaynağı sağlıyor.

TVF Spor Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TVF arasındaki protokolle öğrencilere voleybol alanında mesleki yeterlilik kazandırılıyor.

Ayrıca 222 öğrenci kapasiteli pansiyonla öğrencilere barınma hizmeti de sunulan okulda, TVF diyetisyenlerince sporcu beslenmesine uygun hazırlanan açık büfe kahvaltıyla en az 4 çeşitten oluşan öğle ve akşam yemeği imkanı da sunuluyor.

SPOR PSİKOLOĞU VE DİYETİSTEN HİZMETİ DE VERİLİYOR

1. Kademe Voleybol Antrenörlüğü, İstatistik Antrenörlüğü, Voleybol Kondisyonerliği ve Voleybol Hakemliği sertifikalarını 4 yılda almaya hak kazanan öğrenciler, TVF Spor Lisesi kulüp takımlarında küçük, yıldız ve gençler kategorisinde maçlara katılarak eksiklerini tamamlıyor.

Bünyesinde resim ve müzik atölyeleri, kütüphane, toplantı salonu, 17 derslik, 12 şube, TVF ile ortak kullanılan 3 spor salonu, 1 kondisyon salonu, fizyoterapi odası, sağlık odası ve performans laboratuvarını barındıran okulda spor psikoloğu ve diyetisyen hizmeti de veriliyor.

TVF merkez kampüsünde yer alan okulda öğrenciler Başkent Voleybol Salonu’nda oynanan milli takım, Efeler ve Sultanlar Ligi müsabakalarını da ücretsiz izliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx