Kayseri Develi’nin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ‘devam ediyor’ dedi…CHP Milletvekili Aşkın Genç ‘başvuru gelmedi’ dedi

Ali Kemal ERDEM’in özel haberi

Siyasetçiler, vatandaşlara yönelik birçok vaatte bulunur veya müjde açıklar.

Bunların bazısı zamanla hayata geçir.

Bazısı ya hiç hayata geçmez ya da eksik kalır.

Siyasetçilerin ağzından çıkan her söz günü geldiğinde bir polemiğe de konu olabiliyor. Rakip partilerin birbirlerinin vaatlerine yönelik ısrarlı takipleri söz verilen kimi vaatlerin hangi aşamada olduğuna dair ilginç sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor. Bu konudaki çok sayıdaki örnekten biri Kayseri’de yaşanıyor.

“DOSYAMIZI TESLİM ETTİK” DEMİŞTİ

Kayseri Develi’nin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Cabbar da 21 Nisan 2022 günü yaptığı ve basına yansıyan konuşmasında Kayseri’de kurulacak olan 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) ilçede kurulacağı müjdesini verdi.

Açıklamasında “Şuanda dosyamızı Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Mahmut Gürcan’a teslim ettik. O kendisi ilgili bakanlıklarla alt yapı çalışmalarını takip ediyor” diye söze başlayan Cabbar şöyle devam etti:

“Bizde bayramdan Ankara’ya giderek üzerimize düşenler konusunda bakan yardımcımıza yardımcı olmak için gayret göstereceğiz. Bunu kendimize hedef koyduk. Biz bunu Develi açısından değil, şehrimiz açısından da potansiyel olarak görüyorum. İnşallah bunu başarırız.”

Kayseri Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar

“OSB’DE SON DURUM NE?” DİYE SORDU

Bu açıklamanın üzerinden neredeyse bir buçuk yıl geçti.

OSB’nin kurulacağı açıklamaları üzerine CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç tarafından 7 Kasım 2023 günü TBMM’deki Plan ve Bütçe görüşmeleri sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca cevaplandırılması talebiyle yöneltilen soruda Develi’ye kurulacağı söylenen OSB’deki son gelişmelere dair bilgi istendi.

TALEP GELMEDİ, GELİRSE DEĞERLENDİRİLİR

Ancak bakanlıktan 13 Kasım 2023 günü verilen yazılı açıklama belediye başkanı Cabbar’ın açıklamaları ile ilçede oluşan iyimser havayla pek örtüşmüyordu.

Açıklamada şöyle deniyordu:

“Halihazırda Kayseri İli Develi İlçesinde OSB kurulmasına yönelik olarak bakanlığımıza ulaşmış bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep gelmesi halinde bakanlığımızca 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve bu Kanuna bağlı olarak yürürlüğe konulan OSB Yer Seçimi Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirmeye alınabilecektir.”

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç

“BAŞVURU İÇİN 17 KURUMDAN İZİN ALINMASI GEREKİYOR”

Bu cevabın ardından Develi Belediye Başkanı Cabbar’a ulaşarak bakanlığın açıklamasını hatırlatarak, vaat edilen OSB’ye dair henüz daha bir talepte bulunulup bulunulmadığını sorduk.

Cabbar, talepte bulunulabilmesi için 17 tane kurumdan olumlu görüş alınabilmesi lazım olduğunu kaydederek, şunları iddia etti:

“Kaymakamlığımızın öncülüğünde bu başvurularımızı bütün kurumlara yaptık. Bu kurumlardan gerekli izinler aldıktan sonra bakanlığa başvurup ‘İşlemlerimiz tamam hadi gerekli işlemleri yapın’ diyeceğiz. Sadece başvuru yapsaydık bakanlık bize ‘Önce gerekli izinlerinizi alın’ derdi.

SADECE TEK KURUMDAN OLUMSUZ SONUÇ ALINDI

Cabbar, 17 kuruma yapılan başvurudan sadece Milli Parklar’dan olumsuz sonuç geldiğini de öne sürerek, “Yeni kaymakamımız geldi. OSB ile yeni bir alan arayışı ya da Milli Parklar’dan nasıl geçirilebileceği konusunda çalışmalar yapıyoruz” diye sözlerini bitirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir