Seçim işbirliklerinde sona doğru: AKP ve YRP yeniden görüştü, DEM Parti’nin gündeminde İstanbul adaylığı var

Ayşe Sayın
BBC Türkçe

31 Mart yerel seçimleri için geri sayım sürerken, iktidar ve muhalefet partilerinde seçim işbirliği görüşmelerinde  sona yaklaşıldı. AKP ile seçim işbirliği görüşmelerinde uzun süre ilerleme sağlanamayınca, kendi adaylarıyla seçime girme kararı açıklaması beklenen Yeniden Refah Partisi, AKP’den gelen yeni görüşme talebi üzerine kararını hafta başına bıraktı.

AKP’den gelen talep üzerine iki parti heyeti akşam saatlerinde bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre AKP, Yeniden Refah’tan, Pazar gününe kadar zaman istedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ise partisinin seçim stratejisi ve yeni adaylarını açıklayacağı İstanbul’daki toplantısını pazartesi gününe erteledi.

Başak Demirtaş’ın adaylık başvurusunun ardından DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun da, Cumartesi toplanarak İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmamayı değerlendirmesi bekleniyor.

Seçim takvimine göre siyasi partilerin aday listelerini 20 Şubat akşamına kadar kadar Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmesi gerekiyor.

Adaylarını büyük ölçüde netleştiren iktidar ve muhalefet partileri, seçim işbirliği için de karar aşamasına geldi.

Cumhur İttifakı’nda yer alan partilerin büyük bölümüyle ittifak konusunda uzlaşan AKP, Yeniden Refah Partisi’ni ise henüz ikna edebilmiş değil.

Aday açıklamadığı çok az yer kalan CHP ise DEM Parti’nin kararını bekliyor.

Her iki parti için seçimlerde kritik görülen yer ise önümüzdeki dönemde alınacak sonucun Türkiye siyasetini şekillendirme potansiyeli olması nedeniyle İstanbul görülüyor.

TIKLAYIN -AKP’den, iş birliği turunda Yeniden Refah’a kritik ziyaret: Pazar gününe kadar süre verildi; anlaşma sağlanmazsa İstanbul adayı hazır

AKP – YRP cephesi

AKP- Yeniden Refah görüşmelerinde Perşembe akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın, Cumartesi günü İstanbul’da adaylarını açıklayacağı belirtilen toplantı, AKP heyetinden gelen yeni bir görüşme talebi üzerine ertelendi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala başkanlığındaki heyet, Yeniden Refah Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Yardımcıları Doğan Bekin ve Nurettin Gül ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Önceki görüşmelerde, Yeniden Refah heyeti, AKP’nin adayını açıkladığı Malatya Büyükşehir’in yanı sıra, İstanbul’da Arnavutköy, Sultangazi, Sultanbeyli, Ankara’da Pursaklar veya Çubuk’un aralarında bulunduğu ilçelerde kendi adaylarının desteklenmesini istemişti. 

Buna karşın AKP ise Bursa’da Yeniden Refah’ın adayını çekmesini, İstanbul, Ankara, İzmir’in de aralarında bulunduğu 10 dolayındaki büyükşehirde de adaylarının desteklenmesini istemişti.

BBC Türkçe’ye konuşan Yeniden Refah kaynakları,  AKP’nin yeni önerilerle geldiğini, ancak  kendilerinin adaylarını geri çekmesi veya taleplerinden vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını ifade ettiler.

Edinilen bilgiye göre AKP heyeti, başta büyükşehirler olmak üzere birçok yerde adaylarını açıkladıklarını belirterek, adaylarını geri çekmeleri halinde bunu parti tabanına anlatmalarının zor olduğunu, aday açıklamadıkları yerlerde işbirliği önerisi getirdiler. Ancak Yeniden Refah heyeti  bunu reddetti.


AKP’de bakanlık yapmış olan Suat Kılıç, YRP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor

‘Pazara kadar netleşir’

BBC Türkçe’ye konuşan bir Yeniden Refah yöneticisi, “Bizim bazı taleplerimiz konusunda son olarak görüşümüzü almak istediler. Bizim görüşümüz belli ve bunda bir değişiklik olmaz. O nedenle kendileri içlerinde bir değerlendirme yapıp, bize haber verecekler. Zannediyorum, Pazar gününe kadar netleşir” bilgisini paylaştı.

Edinilen bilgiye göre AKP heyetinden gelecek yanıta göre, Pazartesi günü Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, hem partilerinin işbirliği yapıp yapmama kararını, hem de yeni adaylarını açıklayacak. 

İki partinin uzlaşmaya yakın olup olmadığı konusunda ise Yeniden Refah kaynakları,  “Tamamen ortada, AK Parti kendi içinde son kez değerlendirecek, onların tutumu sonucu belirleyecek. Biz ülke genelinde yüzde 5 oy potansiyeli olan, İstanbul’da MHP’nin oy oranına ulaşmış bir partiyiz. Bize ihtiyacı olan AK Parti, bizim değil, onların tutumlarını esnetmesi gerekiyor” mesajını veriyor.

Yeniden Refah Partisi yöneticileri, AKP ile uzlaşma sağlanamaması halinde ise İstanbul adaylarının hazır olduğunu ifade ediyorlar.

Adayın kim olacağı konusunda isim paylaşılmazken,  “Dengeleri değiştirecek, sürpriz bir aday olacağı” dile getiriliyor.

DEM “aday çıkaracakmış” gibi hazırlık yapıyor

Seçim işbirliği için gözlerin çevrildiği diğer iki parti ise CHP ve DEM Parti.

Ancak iki parti arasında şu anada kadar somut bir ilerleme sağlanamadığı kulislere yansıyan bilgilerden.

CHP için özellikle İstanbul’daki desteği kritik önemde olan DEM Parti, hazırlıklarını, batıdaki bütün il ve ilçelerde de aday çıkaracakmış yapıyor. Bu çerçevede, partinin il ve ilçe örgütlerine gönderilen genelgede, Doğu ve Güneydoğu illerinin yanısıra, partinin Batı’daki bütün il ve ilçelerde de aday çıkaracağı ve hazırlıkların buna göre yapılması istendi.

DEM Parti MYK’da değerlendirecek


Başak Demirtaş

Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı başvurusu yapmasının ardından DEM Parti MYK, Cumartesi toplanarak, son gelişmeleri değerlendirecek.

DEM Parti kulislerinde, İstanbul’da partinin kendi adayını çıkarması yüksek olasılık görülüyor.

Bu yönde bir karar alınması halinde, İstanbul Büyükşehir adayının Başak Demirtaş olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

İzmir, Adana kararını henüz netleştirmeyen, Mersin’de CHP’ye destek vermesi beklenen DEM Parti’nin, İstanbul kararını açıklamayı ise gelecek haftaya bırakabileceği ifade ediliyor.

TIKLAYIN – DEM Parti’den, il ve ilçe başkanlarına dikkat çeken “Batı illeri” çağrısı

CHP’de son durum

DEM Parti ile görüşmeler yürüten CHP’de ise Başak Demirtaş’ın adaylık başvurusunun ardından İstanbul’da işbirliği umutları azalıyor.

DEM Parti’nin kendi adayını çıkarması halinde Ekrem İmamoğlu’nun yeniden seçilmesinin riskli olacağı ifade edilse de, 5 yıllık belediyecilik deneyiminin, kendisine oy anlamında pozitif yansıyacağı görüşü partide hakim.

CHP kurmayları, İmamoğlu’nun, İYİ Parti’inin yanısıra DEM Parti seçmeninin de ağırlıklı tercihinin İmamoğlu olacağı görüşünü dile getiriyorlar.

BBC Türkçe’ye konuşan bir CHP yöneticisi, DEM Parti’nin aday çıkarması halinde, İmamoğlu’nun sadece iktidar değil, bütün muhalefet cephesiyle de yarışacağına dikkat çekerek, bunun İmamoğlu’nun lehine bir sonuç da doğurabileceğine işaret etti:

“Karşımızda, Zafer Partisi, DEM Parti, İYİ Parti, Saadet cephesi de olacak. Vicdanı olan seçmen bunu görecek. Bunları bizim karşımıza kimler geçirdi? Vatandaşın buna yönelik reflekslerinin hızla şekilleneceği çok seçim gördük. Ben bunun tarihi durum olduğunu düşünüyorum. Eğer İstanbul’dan başarıyla çıkarsak, ki çıkacağımıza inanıyorum, Türkiye’nin önü açılır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx