Sıfır Araç Piyasasında Son Durum Ne?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Ertemel, şu ifadeleri kullandı:

“Başta pandemi sürecinin etkisiyle otomobil üretiminin aksaması, fahiş fiyatla satışları artırarak sektörümüze çok ciddi zararlar verdi. Bu süreçte al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret oranı %48 boyutlarına ulaştı.

“Pazarda yaşanan olumsuzlukların temel sebeplerinden biri kayıt dışı ticaret maksatlı oluşan talepti. Bu süreçte reel tüketici piyasanın sadece %20’sini oluşturmaktaydı.2023 yılı itibarıyla pandemide yaşanan üretim zorluklarının geride kalması ve temmuz ayında Ticaret Bakanlığı’mızın sektöre dair aldığı önemli tedbirler neticesinde piyasa regüle edilerek, çalkantılı süreç sonlandırıldı.”

‘HEMEN TESLİM EDİYORLAR’

“Kayıt dışı ticaret maksatlı talebin sektörden el çektirilmesiyle bu anlamda sektöre zarar veren talep yerini reel tüketiciye bıraktı. Geçtiğimiz aylarda bayilerde sıfır araç bulunamazken, geldiğimiz noktada aylarca süren bekleme süresi normalleşerek yerini hemen teslim alışverişlere bıraktı.

Yine bu olumsuz talebin ortadan kalkmasıyla fahiş fiyatlamalar tamamen engellendi ve fiyatlarda bir miktar düşüş sağlandı. Öte yandan krediye erişimde yaşanan zorluklar sebebiyle reel tüketici talebinde de düşüş söz konusu.”

“Süreç içerisinde yaşanan tüm bu sebepler neticesinde ağustos ayı itibarıyla markalar önemli kampanyalar düzenleyerek hem finansman hem fiyat noktasında çok ciddi avantajlar sunmaya başladı. Sıfır araçta markalara göre değişen yüzde 15 ila yüzde 20 arasında indirimler görüyoruz.”

İKİNCİ ELDE İNDİRİM NE KADAR OLDU?

“Hatta bir miktar artan döviz kuruyla orantılı hesaplandığında indirimlerin %20-25 oranda olduğunu söyleyebiliriz. Sıfır otomobilde sağlanan bu düşüş trendi doğal olarak ikinci el otomobile de yansıdı. İkinci el otomobilde ise %10-15 civarında sağlanan indirimler söz konusu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx