Xi Jinping ve Joe Biden, Çin-ABD İlişkileri ve Dünya Barışı Hakkında Görüş Alışverişinde Bulundu

SAN FRANCISCO, 16 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden, Çin-ABD ilişkilerinin gidişatı açısından kritik öneme sahip stratejik ve kapsamlı konular ile dünya barışı ve kalkınmasını etkileyen önemli meseleler hakkında samimi ve derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme Çarşamba günü ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco kentinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde bulunan bir kır evi olan Filoli Malikanesi’nde yapıldı.

Biden’ın Xi’yi samimi bir şekilde karşılamasıyla başlayan görüşmede iki lider, Bali’deki görüşmelerinden bu yana Çin-ABD ilişkileriyle ilgili ilkelerin gelişimini ele alan ekiplerinin sarf ettiği çabaları takdir etti.

Tüm ülkelerin birbirlerine saygılı davranmalarının ve barış içinde bir arada yaşamanın bir yolunu bulmalarının yanı sıra iletişim kanallarını açık tutmanın, çatışmayı önlemenin, BM Antlaşması’na riayet etmenin, ortak çıkar alanlarında işbirliği yapmanın ve ilişkilerin rekabetçi yönlerini sorumlu şekilde yönetmenin önemini vurgulayan liderler, bu bağlamda devam eden görüşmelerden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İki lider, yapay zeka alanında Çin-ABD hükümet görüşmeleri ve narkotik suçlarla mücadelede işbirliği odaklı bir çalışma grubunun oluşturulması gibi alanlarda ikili diyalog ve işbirliğini teşvik etme ve güçlendirme konusunda mutabık kaldı. Liderler ayrıca eşitlik ve saygı temelinde, iki ordu arasındaki üst düzey iletişimi, Çin-ABD Savunma Politikası Koordinasyon Görüşmeleri’ni ve Çin-ABD Askeri Denizcilik İstişare Anlaşması toplantılarını yeniden başlatma ve harekat alanı komutanları arasında telefon görüşmeleri yapılması konusunda uzlaştı.

Görüşmede ayrıca, gelecek yılın başında tarifeli yolcu uçağı seferleri sayısının artırılması ve eğitim, denizaşırı öğrenciler, gençlik, kültür, spor alanlarında ve iş çevreleri arasında çeşitli ikili etkileşimlerin genişletilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Liderler, bu kritik on yılda iklim kriziyle mücadele çabalarını hızlandırmak için birlikte çalışmanın önemini vurguladı. Ayrıca, her iki ülkenin iklim özel temsilcileri arasında son zamanlarda yapılan olumlu görüşmelerden duyulan memnuniyet dile getirildi. Görüşmelerin konuları arasında 2020’lerde emisyonların azaltılmasına yönelik ulusal eylemler, İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP28) başarılı geçmesi için ortak yaklaşımlar ve 2020’lerde İklim Uyum Eylemini İlerletme odaklı çalışma grubunun faaliyete geçirilmesi gibi konular yer alıyor.

Görüşmenin ardından Biden, Xi onuruna öğle yemeği verdi. İki lider, Filistin-İsrail çatışması gibi ortak endişe kaynağı olan uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Xi’yi Filoli Malikanesi’nde yürüyüşe davet eden Biden, kendisini uğurlamak için aracına kadar eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx