Yeni Deus Ex oyunu neden iptal edildi?

Bloomberg, geliştiricilerin iki yıldır oyun üzerinde çalıştığını söyledi. Ne Embracer ne de geliştirici Eidos, bildirilen iptale özel olarak değinmedi ancak Deus Ex geliştiricisi Eidos Montreal’de 97 çalışanı işten çıkardıklarını doğruladılar.

Eidos’un bunun yerine “orijinal bir seriye” odaklanacağı bildiriliyor. Bloomberg kaynakları, Deus Ex oyununun bu yılın sonlarında üretime başlamasının planlandığını söylüyor. Serinin en son ana oyunu 2016’daki Deus Ex: Mankind Divided’dı.

Pandemi sırasında satın almalar yoluyla agresif bir şekilde büyüyen Embracer Group, geçen yıl çalkantılı bir döneme girmişti. Şirket, adı açıklanmayan bir ortağın altı yıl içinde 2 milyar dolar getirecek planlanan bir anlaşmadan çekilmesinin ardından Haziran 2023’te bir yeniden yapılandırma planını duyurdu. Axios daha sonra gizemli yatırımcının Suudi hükümetinin finanse ettiği Savvy Games Group olduğunu bildirdi.

Yeni Deus Ex oyunu neden iptal edildi?

Ağustos ayında Embracer, Saints Row serisinin arkasındaki stüdyo olan Volition’ın kapatıldığını duyurdu. Ana şirket Eylül ayında yaklaşık 900 çalışanını ve Chorus geliştiricisi Fishlabs’ta 50 işçiyi daha işten çıkardı. Bu ayın başlarında Embracer, Tiny Tina’s Wonderland’in yapımcıları Lost Boys Interactive’i kapattı ve suçu “şu anda sektörün karşı karşıya olduğu olumsuzluklara” bağladı.

Embracer, yeniden yapılanma aşamasının mart ayı sonuna kadar süreceğini söyledi. Şirket, bir sonraki üç aylık raporunun 15 Şubat’ta yayınlanması da dahil olmak üzere süreçle ilgili düzenli güncellemeler sunacağını iddia ediyor.

Deus Ex’in iptal edildiği iddiasının yanı sıra Eidos, geliştirme ekipleri, yönetim ve destek hizmetlerinden 97 çalışanını işten çıkardığını doğruladı. Eidos yaptığı açıklamada, “Küresel ekonomik bağlam, endüstrimizdeki zorluklar ve Embracer tarafından duyurulan kapsamlı yeniden yapılanma nihayet stüdyomuzu da etkiledi” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx